Aktuálně řešené projekty

Národní agentura pro zemědělský výzkum

Projekt je zaměřený na vývoj a optimalizaci selekčních postupů u pšenice seté cílených na vyšší odolnost vůči virové zakrslosti pšenice (WDV) a zároveň lepší toleranci k suchu.

Hlavním cílem projektu bude ověření prostředků biologické ochrany bramboru na bázi bioagens a látek přírodního původu proti vybraným patogenům přenášeným sadbou. Součástí projektu bude i jejich detekce a kvantifikace v půdě a po sklizni na hlízách metodou real-time PCR.

Cílem projektu je aktualizovat metodiky pěstování kmínu (dvouletého/ozimého), které budou obsahovat nová doporučení ke způsobu zakládání, výživě, hnojení a též ochraně porostů před škodlivými organismy. Metodiky budou využitelné v systémech pěstování v souladu s principy IPM, dále v podmínkách snížené nebo žádné spotřeby syntetických POR.

Projekt má pět vzájemně propojených a na sebe navazujících cílů: 1) Analyzovat charakter rozšířené a prokázané rezistence českých populací Brassicogethes aeneus a nově se objevující rezistence u českých populací Psylliodes chrysocephala k pyretroidům; 2) Navrhnout vhodné metody testování a stanovit výchozí úrovně citlivosti pro nově registrované insekticidní látky u významných řepkových škůdců; 3) Vyhodnotit vliv insekticidů (nyní dostupné insekticidy i nově registrované insekticidy) na schopnost reprodukce dospělců důležitých škůdců a na produkci nové generace; 4) Vyhodnotit dopad insekticidních aplikací na přirozené nepřátele škůdců, na necílové organismy a životní prostředí; 5) Stanovit úrovně citlivosti k insekticidům pro důležité přirozené nepřátele významných škůdců řepky.

Cílem projektu je ověřit prostředky biologické ochrany brambor na bázi botanických pesticidů a technologických zásahů proti vybraným patogenům přenášeným půdou a sadbou. Součástí projektu je i jejich detekce a kvantifikace v půdě a po sklizni na hlízách metodou real-time PCR.

Technologická agentura České republiky

Cílem projektu je …

Historicky řešené projekty

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Projekt navazuje na aktivity řešeného projektu LTI17006 „Podpora české účasti VO agrárního sektoru v mezinárodním výzkumu“, který byl vytvořen s cílem zajistit vyšší míru zapojení výzkumných organizací, zabývajících se výzkumem v oblasti zemědělství, v mezinárodním výzkumu v Evropském výzkumném prostoru (ERA). V aktuálně řešeném projektu pokračuje aktivní účast českých uchazečů (pěti výzkumných organizací a jedné univerzity v ERA), kteří se již úspěšně začlenili do ERA a kteří mají v úmyslu stát se významnými hráči evropského výzkumu, ovlivňovat priority a směřování mezinárodního výzkumu v agrárním sektoru, především v programu Horizon Europe. Více na stránkách projektu.

Národní agentura pro zemědělský výzkum

Cílem projektu je charakterizovat široký sortiment odrůd pšenice z hlediska jejich odolnosti vůči mrazu, suchu a horku na základě nejnovějších genetickofyziologických znaků a mechanismů odolnosti. Kvantifikovat vliv vnějších (porostových – mikrometeorologických) faktorů na aktuální odolnosti pšenice v průběhu růstu a vývoje rostlin. Kombinací agro-meteorologicky definovaných situací a dynamiky odolnosti odrůd pšenice vytvořit modely reálného průběhu odolností a možného vzniku poškození pšenice v polních podmínkách mrazem, suchem, horkem či jejich kombinací v různých regionech ČR. Navrhnout adaptační opatření ke zmírnění škod způsobených abiotickými stresy na pšenici (výběr odrůd do extrémů, aplikace ochranných prostředků, zprovoznění internetové aplikace pro sledování dynamiky odolnosti na našem území).

Cílem projektu je získat materiály k tvorbě nových genetických zdrojů jarního a ozimého ječmene s deklarovanými vlastnostmi a polotovarů využitelných k přímé tvorbě odrůd schopných dosáhnout dobrých kvalitativních parametrů i ve stresových podmínkách. Navrhovaný projekt volí multidisciplinární přístup zahrnující prohledávání genetických zdrojů s využitím technik molekulární biologie i klasických metod testování výchozích odrůd a linií. Vytvoření genotypů jarního sladovnického ječmene s mohutnější kořenovou soustavou a ozimého ječmene se zlepšenou sladovnickou kvalitou bude mít v budoucnu významný přínos pro sladovnický a pivovarnický průmysl zajištěním udržitelné produkce sladovnického ječmene jako výchozí suroviny.

Technologická agentura České republiky

Cílem projektu je vytvořit novou komplexní metodiku protierozní ochrany, zahrnující problematiku všech erozních procesů probíhajících na zemědělských půdách v ČR. Bude syntetizovat zásadní, ač v současnosti roztříštěné, nové poznatky výzkumu a praxe z ČR i zahraničí. Metodika umožní dosažení konsensuálního postupu pro vyhodnocování erozní ohroženosti zem. půdy a návrhů efektivních opatření, prakticky využitelných pro subjekty státní správy, projekční i zemědělské praxe, akademické a výzkumné pracovníky. Současná nejednotnost přístupů je vnímaná jako zásadní problém pro realizaci protierozních opatření. Bude vytvořena databáze aktualizovaných faktorů, datové úložiště a distribuční kanály; vyhodnocena použitelnost různých metod řešení; zpracována syntéza poznatků se zapojením praxe.